Creative Commons LicenseVe druhé části jsme si rozebrali počítačové technologie, které umožňují profilování, kádrování, predikci a nepřetržitý dohled nad lidmi, o nichž mají Dohližitelé technologických a šmírovacích firem a států nějaká data. Kdo si myslel, že z fanatické ideologie „transparentnosti“ a panopticismu existuje opt-out, toho nepotěšila podstata plánů na IoT a Smart Cities a zapojení špiček Dohledového kapitalismu do nich.

Ale pořád ještě existuje naděje, že se před Dohledovým kapitalismem schováte mimo „chytrá města“, ne? No, pokus pěkný, ale zapomínáte na dohled z oblohy – a na lobbisty.

V tomto díle se tedy podíváme na ty nejnemorálnější útoky ze strany Dohledového kapitalismu: na plány, jak nám zakázat neúčast v jejich shromažďování dat. A ukážeme si východisko.

Bič druhý: satelity a bezpilotní prostředky vám vidí na dvorek

Když před lety přišly letecké mapy Seznamu a satelitní mapy Google, vypadalo to jako skvělá věc: člověk si může mnohem snáze naplánovat cestu. Nejednalo se však o jednorázovou záležitost: co pár let se celá země přefotila. A záběry z jednotlivých let se náhle začaly porovnávat úplně stejně, jako to za studené války dělaly tajné služby a špionážní organizace jako NRO.

Jenže už se nejednalo o sila balistických raket: jednalo se o váš dvorek. A netrvalo dlouho, než se opět projevil Třetí zákon Zuboffové: co může být zneužito k dohledu zneužito bude, bez ohledu na šlechetnost původního záměru. Úředníci na stavebních odborech začali porovnávat stavby na pozemcích a zvát si lidi k vysvětlení: důkazní břemeno, že jste nedělali nic, co by podléhalo stavebnímu povolení, je na vás, protože úředník má přeci díky Googlu „důvodné podezření“.

Různí virtuální nenechavci pilně prohledávali každý kilometr čtvereční a když našli třeba lesní skrýš trampů či skautů, hned ji radostně prozradili celému světu včetně vandalů.

A v Africe, kde probíhají kmenové války a genocidy, je díky satelitním snímkům najednou snadné najít vesnice, které se předtím po desetiletí úspěšně schovávaly před nájezdníky v divočině. Ze vzduchu totiž vidět byly.

Jenže milovníci panopticismu a „transparentnosti“ pořád nemají dost. Zejména mladí fachidioti posedlí získáváním co nejvíce informací za každou cenu a na úkor kohokoli.

Již v roce 2009 tak studenti na Georgia Institute of Technology napsali a úspěšně ověřili v praxi systém, který skládal satelitní fotky z Google Earth a údaje z městských či televizních kamer.

Výsledkem byly „Google mapy v reálném čase„: pohybovala se na nich auta i chodci. A bylo možné kohokoli z nich nechat satelitem sledovat, pokud se na jeho cestě nacházelo dost kamer. Ze satelitu vás tak nemohla sledovat jen tajná služba, u které jste se mohli ujišťovat, že ji nezajímáte: mohla vás tak sledovat libovolná banda mladíků. Samozřejmě „pro veřejné blaho“, třeba proti dopravním zácpám. Že za to zaplatíte ztrátou soukromí? Pche, soukromí je pro univerzitní omladinu tak zastaralé.

Usmívejte se na šmíráka s kvadrakoptérou, veze vám večeři

Jenže satelitní snímky z vesmíru, byť by spojovaly všechny fotky ze všech satelitů všech společností, pořád neumožňují nepřetržité sledování, natož v reálném čase. Na to jsou tu dvě jiné, a podstatně děsivější, technologie.

První je pouze rozvedením stávajících. Není možné si nevšimnout „dronů“: bezpilotních kvadrakoptér. Čím se liší od RC modelů? Letečtí RC modeláři museli získat určité dovednosti, aby mohli pilotovat své poletuchy. A i když je vybavili kamerou, museli se soustředit na pilotáž. Oproti tomu kvadrakoptéry jsou víceméně autonomní: samy se pilotují, samy se stabilizují, uživatel pouze vydává rozkazy, kam má kvadrakoptéra zaletět – a samozřejmě ovládá kameru. S vysokým rozlišením. Se kterou šmíruje.

České zákony zakazují, aby bylo s bezpilotními prostředky létáno mimo dohled uživatele. Ale jak vám někdo dokáže, když tento zákaz porušíte? Města jsou tak plná grázlíků, kteří s kvadrakoptéry šmírují co děláte na zahradě; když se ve městě nějaká slečna opaluje „nahoře bez“ na střeše věžáku, kde na ni nikdo nevidí – dokud tam nevyšplhá kvadrakoptéra; a dokonce i pokusů o průmyslovou špionáž kvadrakoptérami s HD kamerami létajícími za okny kanceláří.

Ale to je jednak nelegální a jednak decentralizované. Googlu je jedno, že se lidé šmírují navzájem: on potřebuje šmírovat systémově. A tak přichází „Project Wing.“ Pro pohodlí uživatelů – a pod kontrolou Googlu – se má zboží doručovat bezpilotními prostředky. Máte pochyby? Je to, hm, pro dobro starých babiček, které se tak nebudou muset vláčet do obchodu!

Obloha nad městy má být plná letadélek Googlu, a každé z nich bude mít HD kameru a sledovat, nahrávat a odesílat na servery korporace vše, co uvidí pod sebou. Letecká fotošpionáž vaší zahrádky – a co zahrádky, klidně všeho, na co Ultra-HD kamera uvidí okny vašeho bytu v 11. patře! – bude mít snímky aktualizované klidně 50x denně. A všechno plně legální. Vzduch vám přeci nepatří. Ani nad vaším pozemkem.

Přidejte si k tomu policii, která chce z kvadrakoptér nepřetržitě šmírovat lidi na ulicích i silnicích, aby – jsa neviděna a neslyšena – mohla dávat pokuty, a máte totální dohled všude. Před leteckými voyery nemá být úniku. Nikde nespočinete. Na výletě, na řece, u sebe na zahradě – všude vás chtějí šmírovat létající Ultra-HD kamery. A pěkně se na ně usmívejte, protože Microsoft Kinect umí i z malých fotek úspěšně určit emoce člověka a kdo se mračí na drony, o tom naše Big Data Machine Learning algoritmy předpovídají, že je to asociální živel a mělo by se s ním preventivně zatočit!

WAAS a „Trvalý dohled“: Medúsa na obloze vidí hluboko do vaší minulosti

Když USA bojovaly proti různorodé směsici povstalců a teroristů v Iráku a Afghanistánu, zjistily, že jejich prostředky vzdušného průzkumu – termovize FLIR na bezpilotních prostředcích jako UCAV Reaper – mají podstatná omezení:

  1. dokáží přenášet obraz z bojiště pouze v reálném čase, což je k ničemu když v okamžiku, kdy u konvoje exploduje nástražné výbušné zařízení, je pachatel již 3 dny doma
  2. umí sledovat pouze jeden cíl najednou – takže když je cílová osoba v autě, které vyjede v koloně, ta pak zvíří prach a 4 auta se vydají do 4 různých světových stran, Reaper si musí vybrat jeden cíl a tři ostatní vozidla „pustit“ bez sledování
  3. umí poskytnout video buď s vysokým rozlišením a úzkým zorným úhlem, nebo velkým zorným úlem a malým rozlišením – ale nikoli hi-res přehled celého města

Nezoufejte však! Specialisté z Dohledového kapitalismu rychle nabídli pomocnou ruku. Sierra Nevada Corporation vzala devět kamer s extrémně vysokým rozlišením a namontovala je do kulového pouzdra tak, aby se jejich zorné úhly navzájem mírně překrývaly. Výsledek dostal jméno „Gorgon Stare„, podle Gorgon – mytických sester Medúsy. Podobných systémů ale vzniklo hned několik – další je ARGUS-IS od firmy BAe – a říká se jim „WAAS“ – Wide Area Aerial Surveillance (neplést s „Wide Area Augmentation System, což je civilní letecká navigace). Název není nadsázka. WAAS totiž

  1. sleduje oblast o průměru 4km (GS) nebo 8x8km (ARGUS) najednou dohromady, avšak
  2. s tak extrémním rozlišením (1,8 gigapixelů), že se dá softwarově zazoomavat na jakoukoli osobu či vozidlo s rozlišením 20cm

Jinak řečeno, před WAAS se neschováte: pokud jste někdy hráli 3D strategii na počítači, kde můžete kolečkem myši zazoomovat na detail postavičky či vozidla a hned zase odzoomovat a vidět celou mapu najednou, přesně to umí WAAS. Ale je to ještě drsnější. Vše, co WAAS vidí, se totiž nahrává a ukládá… A algoritmy v tom pak umí vyhledávat. Napříč časem.

Pointa a zároveň ukázkový příklad je jednoduchý. Cílem bylo najít a zničit bojovníky, kteří před třemi dny někam umístili nástražné zařízení. Takže Gorgon Stare či jeho bratříčci jako ARGUS-IS týden někde létají a nahrávají kompletně všechno na území o rozloze 8x8km. Bojovník vyjde ze svého domova, dojde k silnici, zakope nálož a zase se vrátí. Další den projede konvoj mariňáků okolo nálože, nálož exploduje – a nastává protiakce.

Vyšetřovatelé vědí, kde je místo výbuchu. A tak na něj zazoomují v nahrávce u ARGUSu a přehrávají záznam pozpátku. Hledají, kdo tam nálož zakopal. A najdou bojovníka a softwarově jej označí. Ale tím to nekončí: vyšetřovatelé pak přehrávají záznam dál pozpátku: hledají, odkud bojovník přišel. Software přitom pachatele automaticky sleduje. Až do bezpečného domu, z něhož přišel. Tak se WAAS zaměří na tento dům: hlídá, kdo do něj přijel v ještě hlubší historii. A pak vystopuje proti proudu času, odkud přišli návštěvníci – protože to jsou nejspíše komplicové.

Potom, zatímco nechají software pořád sledovat všechny osoby a domy, které našli, vyšetřovatelé přetočí po proudu času do současnosti – čímž získají současnou polohu pachatele i všech, se kterými se setkal. A udělají na ně nájezd, při kterém je postřílí nebo zajmou. A to všechno jde bez toho, aby kohokoli sledovali dopředu: systémy WAAS vidí do minulosti a nikdo se před nimi neschová. (Proto se také ISIS schovává do tunelů: jedině tam je skrytý před „vševidoucím okem“ WAAS.)

Jenže nám opět řádí 3. pravidlo Zuboffové: bez ohledu na šlechetnost původního záměru bude vše, co může být zneužito, zneužito pro dohled. A to se také stalo: totální, totalitní dohled systémů WAAS se záhy rozšířil z vojenské špionáže v bojových zónách přímo do zázemí amerických měst, kde jej používá policie. První byl Baltimore: umístil prostředek WAAS na letadélko Cessna a 10 hodin denně šmíroval všechny občany. Velkého Bratra policii zadotoval soukromý dárce (!) a postavila jej společnost Persistent Surveillance Systems (tak se WAAS též říká). A občanům Baltimoru o tom samozřejmě nikdo neřekl, protože tak se to dělá: když už je systém nakoupený, funkční a vykazuje výsledky, mnohem hůře se zastavuje či ruší.

Firma Persistens Surveillance Systems je přitom založená na modelu „Software jako Služba“: nic nemusíte umět ani zařizovat, prostě platíte paušální poplatek a firma za vás vystopuje, odkud přijel kdokoli, koho označíte za cíl, a s kým se stýkal. V Baltimoru takto sledovala demonstrace, protože majitel, McNutt, chtěl „please the cops“ – uspokojit policisty, své zákazníky. Stejný model jako v Baltimoru zvolila předtím v Comptonu: šerif se za zády starosty domluvil s McNuttem aby šmíroval město a nikomu o tom nic neřekli. Když na to starosta přišel, vše zrušil: prohlásil, že

Nic není tak strašné, než myslet si, že vás neopodstatněně sleduje třetí strana.

Jenže přesně to je celá pointa ideologie panopticismu: aby byl každý pod neustálým dohledem.

A prostředky WAAS jsou tak děsivou kombinací vševidoucího Velkého Bratra s polobožskou vševědoucností: Stát, policie či třeba oligarcha dokáží vystopovat jakéhokoli svého odpůrce či soka, identifikovat všechny jeho kamarády a vystopovat i ty, i jejich rodiny. Možnosti vydírání jsou nekonečné. Možnosti zneužití též. Totální dohled, totální moc. Orwellův „1984“ v praxi – již od roku 2005. A jako by to nestačilo, toto zvěrstvo se propojuje s umělou inteligencí a strojovým učením, aby vznikla „vizuální inteligence“ a systém nejenže každého sledoval ze vzduchu, ale také každého neustále posuzoval, kádroval a odsuzoval.

Toliko asi k názorům všech čtenářů, kteří si myslí, že technologie totálního dohledu ze vzduchu ještě není zralá.

Bič třetí: naši lobbisté zakáží lidem nepoužívat naše produkty

Google je už moc „provařené“ jméno a řada lidí je na něj alergická. Navíc chtějí zakladatelé technologického giganta expandovat do každé oblasti našich životů. A tak udělali „škatulata hejbejte se“ a vytvořili si zastřešující korporaci Alphabet Inc.

Ta má řadu zajímavých „Smart“ projektů – a všechny jsou velmi „disruptivní“. To je slovo, kterým manažeři říkají, že zlikvidují nějaké tradiční fungování ekonomiky či společnosti, aby se tam vecpali se svou novou, „Smart“ hračkou. Tak třeba Rohlik.cz „disruptuje“ vietnamskou večerku na rohu, Uber „disruptuje“ taxíky, Amazon „disruptuje“ místní knihkupectví, Netflix „disruptuje“ kabelové televize, a tak dále.

Google má dva takové „disruptivní“ projekty: autonomní auta Waymo – a bioimplantáty.

Možná jste četli, že si řada šílených politiků hraje na bohy a chce zakázat lidem, aby umírali při dopravních nehodách. To je samozřejmě nesmysl. Ale Google, Tesla a Uber přichází s libivým řešením: namísto lidí budou řídit roboti, ovládaní z centrály těchto technologických společností. Díky Strojovému učení se sami naučí řídit skvěle; díky „Smart“ informatizaci budou všichni se všemi sdílet informace o sobě, své trase i silnici; a tak se roboti krásně domluví jako mravenečci a nebudou bourat.

Tedy – nebudou bourat, pokud jim cestu nezkříží nějaký zatracený člověk, jehož chování nedovedou předvídat a který s nimi drze odmítá sdílet všechny informace, které se dají posbírat. Chápete, kam mířím? Zakladatel Tesly to řekl dost jasně:

Auta řízená řidiči budou zakázána. Je to příliš nebezpečné. Nemůžeme dopustit, aby mohli lidé ovládat dvoutunové smrtící zbraně. Jsou přesvědčivé důkazy, že jsou auta řízená umělou inteligencí mnohem bezpečnější, než auta řízená lidmi.

Každý totalitní režim nenávidí Individuální Automobilovou Dopravu – právě proto, že je individuální a nemá nad ní kontrolu. Disidenti mohou nekontrolovatelně jezdit scházet se na chatách, demonstranti mohou překvapivě dorazit na demonstrace, uprchlíci mohou ujet represivním orgánům. Hnus. Taková mobilita – a tak málo kontroly.

Ale pokud autonomní auta od Tesly, Google a Uberu „disruptují“ normální auta – a to mohou, protože řada lidí se jen jen třese, až vymění nepříjemné řízení za de facto levný taxík -, veškerou „individuální“ dopravu budou mít pod kontrolou technologické společnosti. Včetně toho, co si kdo v jejich autech povídá – protože přeci musíme být transparentní, no ne? Ale ten mikrofon vás vůbec neodposlouchává, on jen očekává vaše hlasové příkazy!

A pak je tu naše zdraví. Všichni si platí nějaké zdravotní pojištění a každý si žije, jak chce. Hnus! Taková svoboda, tak málo kontroly! Již nyní je spousta věcí zakazována s argumentem, že člověk nemá právo škodit svému zdraví: tím přeci okrádá zdravotnictví! Apologeti „Smart“ společnosti jdou ještě o krok dál, než k pouhým zákazům cigaret a bůčku. Požadují, aby měl každý povinně štěnici přímo na sobě. Health tracker bude šmírovat vaše tělo a tím aktivitu: třeba sex má dost unikátní graf výdaje kalorií, atd.

Užiteční idioti a propagátoři technologické totality jako Greg Ferenstein o tom ale radostně jasánkují, že

Pokročilejší zdravotní senzory, vydávané zdravotními pojišťovnami, přichází v podobě senzorů zabudovaných pod kůži a do oblečení. Ty dokáží detekovat i stres a soustředění se. Biologické projevy infarktu nebo demence budou podobné těm nahraným při manželské hádce nebo když si zaměstnanec schrupne v práci.

Žádné chování neunikne kategorizaci – což nám dá nikdy nevídané superschopnosti si prodloužit zdravý život. Nezúčastnit se takového sledování – pokud bude vůbec možné – bude pro mnohé znamenat brzkou smrt a extrémně drahé zdravotní pojištění.

Možnosti samozřejmě nekončí u totálního sledování včetně toho, jak moc tlačíte na WC. Pokročilé „health trackery“ a „zdravotní náramky“ je možné použít jako miniaturní detektory lži. Pamatujete si na 3. zákon Zuboffové? „Cokoli může být použito k dohledu a sledování k nim použito bude, nehledě na to, jak šlechetný byl původní záměr.“ Jakmile by došlo k masovému rozšíření víceméně povinných zdravotních náramků, je otázka pár dní napsat a prosadit zákon, který umožní policii i šéfům v zaměstnání v reálném čase přistupovat k údajům z těchto náramků.

Ale ani povinné zdravotní náramky vnucené všem včetně těch, kteří je nechtějí, technologickým fašistům nestačí. Zlí disidenti by si je pořád mohli sundat. A tak přichází „Biohacking“. To je „cool“ termín pro mikročipy implantované pod kůži. Což je, jaká náhodička, přesně směr, jímž se ubírá Google/Alphabet: založil si společnost Verily Life Sciences, která chce lidem vstřikovat nanočástice přímo do krevního řečiště a vyvíjí diagnostické pilulky s nanoroboty. Ale nejen to: Google si pod hlavičkou této firmy rozpracoval „projekt Baseline„, kterým chce získat sadu dat, „jak má vypadat zdravé tělo“. Zároveň pod hlavičkou filiálky Calico vyvíjí léky. Představa je jasná: heuristika dokáže jasně upozornit na každého, kdo drze vybočuje z průměru. Projektem „Baseline“ se Google snaží vytvořit si statistický průměr zdravého člověka – a kdo není zdravý podle představ Googlu, má problém. Se kterým mu Google rád pomůže: napíchá do něj své léky, své health-trackery a stanoví mu diagnózu.

Prostě: vaše tělo již nemá patřit vám, nýbrž vznešenému kolektivu celé lidské společnosti a Googlu. Což může ostatně být jedno a totéž. Akorát jedna společnost s velkým a druhá s malým ‚S‘.

Jak se ale takovéto odporné, násilné vlamování se lidem do nejintimnějších částí životů, a dokonce přímo do jejich biologických schránek, prosazuje?

V několika fázích.

  1. Nejdříve je nutné vysvětlit veřejnosti, že vlastně potřebuje „řešení“ od Dohledového kapitalismu, i když o tom ještě neví. K tomu slouží různé účelové konference, přednášky a „technologičtí evangelisté„, kteří se zuřivým nadšením a zápalem pro věc vysvětlují každému, kdo je ochoten poslouchat, že jedině s Dohledovým kapitalismem vede cesta k zářné budoucnosti, k nebi na zemi.
  2. Pak je třeba zahájit lobbing. Třeba Facebook si sestavil „hvězdný lobbistický tým“ zkušených matadorů z Kongresu i řečníků, aby zrušil zákon, že si děti pod 13 let nesmí zakládat účty na sociálních sítích, protože se snadno stanou obětí starších šikanérů a úchylů. Google se stal mistrem lobbingu, ale dělá to velmi šikovně: nikdo neví, kolik přesně utrácí a kde všude lobbuje. Ví se jen, že na lobbing Google stojí vysoké desítky milionů dolarů, možná stovky. A ví se, že Google dal na lobbing nejvíce ze všech firem od roku 2012. Ani takový Elon Musk by se bez milionových částek na lobbisty neobešel.
    Zajímavé na tom ale je, že všechny tyto firmy se vehementně vymezují proti lobbování a každého, kdo se jim postaví do cesty, očerňují jako zlého lobbistu zlých korporací.
  3. Když je rozjednaný zákon či jeho příprava, musí být zahájena velkolepá mediální kampaň. Žijeme totiž v demokracii a politiky volí lid, nikoli Google či jiná panožka Dohledového kapitalismu. A tak je nutné lidem vysvětlit, že když nedají Dohledovému kapitalismu volné ruce, budou v nebezpečí, kdežto v opačném případě nastane ráj na zemi: „budete jako bůh, budete skoro nesmrtelní, bude mít pohodlí jako nikdy předtím.“

A je to. Zákon je prosazen a i ti, kteří se ubránili Dohledovému kapitalismu na internetu a schovali se všetečným kamerám, bezpilotním prostředkům a satelitům do svých domů a bytů, pod klobouky a do low-tech aut, je vnuceno šmírování.

Dohled je úplný, společnost „transparentní“ a technologické společnosti třímají v rukou moc zničit život úplně kohokoli na mnoho způsobů.

Vystavit mu špatný kádrový posudek, který povede k „preventivním protiopatřením.“

Zdražit mu zdravotní pojištění tak, že se stane bezmocným otrokem sociálního systému a musí svolit ke všem programům, které si technologické firmy prolobbovaly – včetně těch nejinvazivnějších.

Upozornit aktivisty na mediálních sítích na ideologický škraloup, který na oběť přitáhne vlnu hněvu desetitisíců. Lynčujícího davu. Který má o oběti k dispozici všechny údaje. A nejen o ní, ale i o jejích přátelích. A může ji totálně ponížit, zesměšnit, nebo vyhrožovat povražděním jí i celé rodiny, protože díky „transparentnosti“ ví i to, kdy se děti vrací ze školy.

Shrnutí: jak si technologičtí fašisté představují vaši budoucnost

Prostředky WAAS dokáží zpětně vystopovat kohokoli, kdo se znelíbí mocným, a svědomitě nahlásit všechny jeho pohyby i všechny, s kým se stýkal. Zpětně, aniž by byl v hledáčku mocných třeba před demonstrací, na kterou drze přišel. Stačí když není příliš nízká oblačnost.

Všechny HD kamery dokáží identifikovat člověka podle jeho obličeje či způsobu chůze – jediný problém mají s odfiltrováním smetí v ulicích jako jsou noviny. Státy, města, policie i firmy a korporát snaží všude pod záminkou bezpečnosti instalovat „Smart“ HD kamerové systémy, ideálně i s mikrofony. Ty jsou¨technicky schopné identifikovat, kdo se s kým sešel a o čem si povídali.

Vše, co člověk řekne, napíše či udělá; každý jeho pohyb; každý jeho názor; to vše se pilně a fanaticky snaží získat, uložit a analyzovat firmy z Dohledového kapitalismu, aby si mohly vytvořit váš profil. Aby vás dokázaly Big Data heuristikou a strojově učícími se algoritmy zaškatulkovat, předvídat vaše chování a názory, vystavit vám kádrový posudek a ten pak prodat represivní moci i reklamním agenturám a jiným korporacím.

Pokud je vám vůbec dovoleno řídit auto, které není autonomní, GPS a policejní bezpilotní prostředky neustále šmírují, zda dodržujete předpisy: pokud vám dojde trpělivost a namísto abyste se tři kilometry vlekli krokem za cyklistou, předjedete jej s bezpečným rozestupem přes plnou čáru když daleko v protisměru nic nejede, systém vás viděl, systém vás ztrestá.

Zdravotní pojišťovna se dožaduje šmírování vašich tělesných funkcí v reálném čase. Jako Winstona Smithe v románu „1984“ ráno šmírovací televize buzerovala s rozcvičkou, vás tak má buzerovat Smartphone. Až na to, že v této vizi neexistují žádní Proléti, mezi které byste se mohli ukrýt do klidu.

Na každého, kdo čímikoli vybočí z řady a nechová se jako šedý průměr, se okamžitě zaměří pozornost heuristických algoritmů. Snažíte se vyhnout odposlechům tím, že když přijde na pokec „technofob“ Novák, pustíte sprchu? Smůla: algoritmus vyhodnotil, že pouštět sprchu v tuto hodinu je nenormální; všiml si, že v „nenormální dobu“ je sprcha puštěná pouze tehdy, když je na návštěvě u vás Novák; vyhodnotil, že to má příčinnou souvislost; a předal to k další analýze odborníkům na zlepšování strojového učení.

Místní starosta má na vás spoustu potenciálního „kompromatu“: i když neděláte nic špatného, je vám trapné, aby o vás na místní internetový plátek „uniklo“, jak dlouhý máte sex, společně s fotkami vaší manželky v negližé (či horší) focené kvadrakoptérou zpoza okna. A rozhodně nechcete, aby se k nim dostal nějaký úchyl i s přesnou adresou a časovým rozvrhem vaší rodiny.

Na koníčky jako jízdu autem či na motorce můžete rovnou zapomenout: vše je šmírováno ze vzduchu a okamžitě jsou ukládány likvidační sankce, protože lobbisté Google, Uberu a Tesly platí tučné „granty“ politikům, aby ze silnic odstranili ne-autonomní auta coby konkurenci. A i když půjdete na romantickou procházku, půjdete s vědomím, že vám pořád nějaký voyer čučí přes rameno.

Pokud se proti tomu něco pokusíte udělat, systém totálního dohledu si včas všimne změněných vzorců ve vašem chování, porovná je s databází překažených pokusů o protest či vzpouru, a doporučí represivním orgánům (či ochrance oligarchy) „přijetí preventivních opatření“.

Takovouto vizi pro nás mají Google a ostatní technologické společnosti. Vizi totální nesvobody, totálního útlaku. A to ani nemluvím o perspektivních technologiích, jako že Facebook vážně vyvíjí čtečku myšlenek.

Všechny firmy, ohánějící se „transparentností“, si nárokují totální vlastnictví nás skrze totální dohled: vlastnictví našich životů, názorů, těl, koníčků, pohybů, přátel. Ideálně i těch myšlenek. Prostě všeho. Protože na co nám někdo může dohlížet, v tom si od nás může vynucovat poslušnost a konformitu. A tak technologie umožňuje dokonalý dohled, dokonalý panopticismus. Řekněte sami: není to…

Krásný nový svět?!

Co s tím? Technologie je nástroj ideologie. Cilte na tu!

Není možné zastavit nebezpečnou technologie. Je ale možné ovlivnit její použití a hlavně rozsah, v jakém je jí dovoleno zasáhnout naše životy.

Proto je naprosto klíčové pochopit roli, jakou ve snaze nás digitálně zotročit hraje ideologie panopticismu. Ta je „magickou formulkou“, kterou představitelé a propagátoři Dohledového kapitalismu všude mávají, aby se jim otevřely dveře.

Dokud budou lidé kapitulovat na ochranu soukromí s tím, že nemají co skrývat a „ať si jim klidně někdo čte maily“, potud bude Dohledový kapitalismus vítězit a ukrajovat jedno kolečko salámu za druhým, až nás zotročí.

Ale pokud na každý útok ve směru „kdo nic špatného nedělá, nemá co skrývat“ přijde protiútok ve směru „informace jsou moc a já odmítám, aby nade mnou měl moc někdo, komu jsem ji sám dobrovolně nedal“, popř. „soukromí se snažila zrušit STASI a KGB, podruhé už ne!“, ideologie panopticismu se zadrhne – a společně s ní i „bianco směnka“ na zavádění technologií Dohledového kapitalismu do našich životů proti naší vůli.

Reklamy

3 thoughts on “Dohledový kapitalismus, část 3: od božského oka na obloze k zákazům nenechat se šmírovat

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s